METODY KONTROLI PŁYTKI NAZĘBNEJ

Metody kontroli płytki nazębnej

Szczotkowanie

Zaleca się szczotkowanie zębów dwa razy dziennie szczoteczką z pastą do zębów przez 2 minuty. W trakcie wizyty lekarz rekomenduje odpowiednią technikę szczotkowania, indywidualnie dostosowaną do potrzeb Pacjenta oraz dobierze właściwą szczoteczkę (manualna, elektryczna, soniczna). W przypadku trudności z właściwą higieną jamy ustnej pomocne są specjalne tabletki lub krople wybarwiające płytkę nazębną, aby uwidocznić miejsca niedoczyszczone.

Przestrzenie międzyzębowe

Szczoteczka do zębów usuwa około 60% płytki nazębnej. Co z pozostałymi 40%? Znajduje się ona w przestrzeniach międzyzębowych. Podczas wizyty periodontolog zademonstruje technikę stosowania przyborów międzyzębowych oraz wskaże właściwe akcesoria do oczyszczania tych przestrzeni (nitka dentystyczna, szczoteczki międzyzębowe, szczoteczki jednopęczkowe)

Irygatory

Uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej są irygacje, szczególnie ważne u osób z chorobą przyzębia. Dzięki temu urządzeniu wypłukiwane są resztki pokarmowe z przestrzeni międzyzębowych i kieszonek przyzębnych oraz rozcieńczany jest płyn znajdujący się pod dziąsłem, zawierający bakterie. Szczególnie efektywne jest stosowanie irygacji wodnych z dodatkiem chlorheksydyny.

Skontaktuj się z nami!


Stomatologia Księżycowa
ul. Księżycowa 3/20
60-281 Poznań