Periodontologia Poznań

Periodontologia

Periodontologia to dział stomatologii, skupiający się na leczeniu nieprawidłowości pojawiających się w przyzębiu, czyli tkance, otaczającej i utrzymującej ząb w zębodole. Wg aktualnych danych szacunkowych w Polsce na różnego rodzaju choroby dziąseł, czyli periodontopatie (potocznie zwane paradontozą) cierpi aż 98% dorosłych osób.

Lekarz periodontolog zajmuje się także innymi procesami patologicznymi w obrębie tkanek przyzębia, takimi jak recesje dziąsłowe (odsłonięcie szyjek i korzeni zębów, określane jako „wydłużanie się” zębów) czy zmiany w obrębie błony śluzowej warg i policzków. W Specjalistycznym Gabinecie Stomatologicznym Księżycowa wykonujemy zabiegi z zakresu chirurgii śluzówkowo- dziąsłowej, których celem jest pokrycie recesji, podcięcie wędzidełka wargi, czy też pogłębienie przedsionka jamy ustnej.

Czy wiesz, że... - paradontoza wpływać może także na choroby ogólnoustrojowe takie jak choroby sercowo- naczyniowe (nadciśnienie, powstawanie mikrozakrzepów, prowadzących do zawału serca lub udaru mózgu), cukrzyca typu II, a u kobiet w ciąży może zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu czy zmniejszonej masy urodzeniowej noworodków.

Choroby dziąseł - przyczyny

Choroby dziąseł zazwyczaj pojawiają się w wyniku nagromadzenia pewnych skupisk bakterii, normalnie występujących wewnątrz jamy ustnej, lecz w małej ilości. Duże znaczenie mają również uwarunkowania genetyczne oraz tryb życia, który wspomaga nadmierny rozwój bakterii. Periodontologia wyróżnia następujące czynniki ryzyka:

  • zaniedbanie higieny jamy ustnej,

  • stosowanie środków farmakologicznych – niektóre preparaty, np. antydepresyjne, redukujące, ciśnienie, antykoncepcyjne czy inne, mogą wywoływać skutki uboczne, takie jak pogorszenie stanu zdrowia jamy ustnej i przesadny wzrost dziąseł,

  • zmiany hormonalne i ciąża – w wyniku wahań poziomu hormonów, niejednokrotnie w przyzębiu pojawiają się stany zapalne,

  • stresujące życie – ciągłe napięcie przyczynia się do pogorszenia odporności organizmu,

  • konsumpcja wyrobów tytoniowych – palenie papierosów skutkuje uwalnianiem się substancji cytotoksycznych, powodujących obumieranie komórek, od których zależy właściwe odżywianie tkanek przyzębia. Z tego względu, choroby dziąseł u palaczy są wyjątkowo agresywne i szybko się rozwijają.

Rodzaje chorób przyzębia

Dwa najważniejsze schorzenia, jakimi zajmuje się periodontologia, to:

  • Periodontitis – postępujące niszczenie tkanek otaczających zęby. W wyniku tego procesu następuje utrata przyczepu łącznotkankowego oraz kości, powstają kieszonki dziąsłowe i/lub recesje dziąsła. Dochodzi do rozchwiania zębów, a w konsekwencji do ich wypadania.

  • Gingivitis – choroba dziąsła brzeżnego, powodująca jego obrzęk, zaczerwienienia i krwawienie. W początkowym etapie można całkowicie wyeliminować te objawy, lecz jeśli zwlekamy z podjęciem leczenia, zazwyczaj powstaje periodontitis i w efekcie pełne odwrócenie zmian nie jest możliwe.

Leczenie chorób przyzębia

W Specjalistycznym Gabinecie Stomatologicznym Księżycowa postępujemy według określonego planu leczenia, dostosowanego jednakże do indywidualnych potrzeb Pacjenta, który pozwala na efektywne przeprowadzenie terapii chorób przyzębia.

Wizyta konsultacyjna

Proces leczenia rozpoczynamy od zdiagnozowania choroby. W tym celu specjalista periodontolog przeprowadza dokładne badanie stanu uzębienia i kondycji przyzębia za pomocą sondy pa-on. Istotnym elementem diagnostyki periodontologicznej jest także szczegółowy wywiad, podczas którego lekarz pyta o dotychczas przeprowadzone leczenie, choroby ogólne, nawyki i nałogi, czy rodzinne występowanie choroby. Podczas wizyty ustalany jest także plan leczenia oraz przeprowadzany jest instruktaż higieny. Propagowanie właściwych nawyków higienicznych oraz edukacja Pacjenta jest niezmiernie ważnym elementem podczas terapii chorób przyzębia.
Periodontopatie (paradontoza) jest bowiem chorobą związaną z płytką nazębną (kamieniem) i rozwija się u podatnych osób (genetyczne uwarunkowania; skłonności rodzinne). Ze względu na tę podatność chory z paradontozą musi bardziej kontrolować płytkę nazębną niż przeciętny pacjent.

Dowiedz się więcej na temat metod kontroli płytki nazębnej

Skontaktuj się z nami!


Stomatologia Księżycowa
ul. Księżycowa 3/20
60-281 Poznań