Periodontologia to dział stomatologii, skupiający się na leczeniu nieprawidłowości pojawiających się w przyzębiu, czyli tkance, otaczającej i utrzymującej ząb w zębodole. Wg aktualnych danych szacunkowych w Polsce na różnego rodzaju choroby dziąseł, czyli periodontopatie (potocznie zwane paradontozą) cierpi aż 98% dorosłych osób.
Lekarz periodontolog zajmuje się także innymi procesami patologicznymi w obrębie tkanek przyzębia, takimi jak recesje dziąsłowe (odsłonięcie szyjek i korzeni zębów, określane jako „wydłużanie się” zębów) czy zmiany w obrębie błony śluzowej warg i policzków. W Specjalistycznym Gabinecie Stomatologicznym Księżycowa wykonujemy zabiegi z zakresu chirurgii śluzówkowo- dziąsłowej, których celem jest pokrycie recesji,
Specjalistyczne leczenie pozwala na zatrzymanie procesu chorobowego oraz wspomaga regenerację zmienionych chorobowo tkanek. Nieleczona choroba przyzębia może doprowadzić do rozchwiania, a w konsekwencji do utraty zębów.
podcięcie wędzidełka wargi, czy też pogłębienie przedsionka jamy ustnej.
Czy wiesz, że... - paradontoza wpływać może także na choroby ogólnoustrojowe takie jak choroby sercowo- naczyniowe (nadciśnienie, powstawanie mikrozakrzepów, prowadzących do zawału serca lub udaru mózgu), cukrzyca typu II, a u kobiet w ciąży może zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu czy zmniejszonej masy urodzeniowej noworodków.
Choroby dziąseł zazwyczaj pojawiają się w wyniku nagromadzenia pewnych skupisk bakterii, normalnie występujących wewnątrz jamy ustnej, lecz w małej ilości. Duże znaczenie mają również uwarunkowania genetyczne oraz tryb życia, który wspomaga nadmierny rozwój bakterii. Periodontologia wyróżnia następujące czynniki ryzyka:
Dwa najważniejsze schorzenia, jakimi zajmuje się periodontologia, to:
W Specjalistycznym Gabinecie Stomatologicznym Księżycowa postępujemy według określonego planu leczenia, dostosowanego jednakże do indywidualnych potrzeb Pacjenta, który pozwala na efektywne przeprowadzenie terapii chorób przyzębia.
Proces leczenia rozpoczynamy od zdiagnozowania choroby. W tym celu specjalista periodontolog przeprowadza dokładne badanie stanu uzębienia i kondycji przyzębia za pomocą sondy pa-on (po kliknięciu w to: w trakcie badania określana jest ilość płytki nazębnej, rozległość i intensywność stanu zapalnego przyzębia) Istotnym elementem diagnostyki periodontologicznej jest także szczegółowy wywiad, podczas którego lekarz pyta o dotychczas przeprowadzone leczenie, choroby ogólne, nawyki i nałogi, czy rodzinne występowanie choroby. Podczas wizyty ustalany jest także plan leczenia oraz przeprowadzany jest instruktaż higieny (po kliknięciu to: Propagowanie właściwych nawyków higienicznych oraz edukacja Pacjenta jest niezmiernie ważnym elementem podczas terapii chorób przyzębia. Periodontopatie (paradontoza) jest bowiem chorobą związaną z płytką nazębną (kamieniem) i rozwija się u podatnych osób (genetyczne uwarunkowania; skłonności rodzinne). Ze względu na tę podatność chory z paradontozą musi bardziej kontrolować płytkę nazębną niż przeciętny pacjent.
Dowiedz się więcej na temat metod kontroli płytki nazębnej
Stomatologia Księżycowa
ul. Księżycowa 3/20
60-281 Poznań